Paszteciki


Ciasto:
30 dag mąki pszennej
15 dag margaryny
1 żółtko
2-3 łyżki śmietany
sól, kminek- jeśli nie lubisz nie dodawaj

Przesianą mąkę posiekać z zimną margaryną, żółtko wymieszać ze śmietaną i dodać do ciasta, razem ze szczyptą soli i kminkiem. Zagnieść szybko ciasto i uformować kulę, zawinąć w folię i wstawić na godzinę do lodówki. Ciasto rozwałkować pokroić na prostokąty ( ok. 7 cm x 10 cm ), na środek nałożyć farsz i zawinąć ku środkowi lewy i prawy bok. oczywiście można pokroić na kwadraty i złożyć w trójkąty lub jak kto woli. Posmarować rozmąconym białkiem i posypać kminkiem, ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, wstawić do nagrzanego piekarnika i piec na złoty kolor.

Nadzienie z wątróbki:

ok. 50 dag wątróbki drobiowej
1 duża cebula
1 jajko
sól, pieprz, cukier, bułka tarta
olej do smażenia

Cebulę pokroić na kawałki, obojętnie jakie, nie musi być całkiem drobno, bo farsz będzie do miksowania. Wrzucić na patelnię z rozgrzanym olejem, zeszklić i dodać ok. 1 łyżkę cukru. Wrzucić wątróbkę (odmoczoną i oczyszczoną, pokrojoną na mniejsze części ), usmażyć delikatnie rumieniąc. Na koniec osolić i opieprzyć. Jak lekko przestygnie zmiksować ( blenderem ) na gładką masę. Do masy dodać jajko i trochę bułki tartej 2-3 łyżki ( farsz nie będzie wtedy twardy ).

Nadzienie z pieczarek:

ok. 50 dag pieczarek
kilka orzechów włoskich
sól, pieprz
olej do smażenia

Pieczarki oczyścić i posiekać lub zetrzeć na grubych oczkach. Wrzucić do rondelek z rozgrzanym olejem i poddusić, dodać posiekane orzechy i doprawić solą i pieprzem.

Nadzienie z kapusty z grzybami:

ok. 20 dag grzybów suszonych
ok. 50 dag kapusty kiszonej
cebula
sól, pieprz, olej do smażenia

Kapustę ugotować w małej ilości wody. Grzyby namoczyć we wrzątku ( najlepiej na noc ). Do rondelka wlać ok. 2 łyżek oleju, wrzucić posiekaną w miarę drobno cebulkę - poddusić, dodać posiekane grzyby, doprawić solą i pieprzem, wszystko przesmażyć. Podlać wodą, w której moczyły się grzyby. Gotować pod przykryciem przez około godzinę, pilnując, aby grzyby miały dostatecznie dużo płynu - w razie potrzeby podlewać wodą. Po tym czasie połączyć kapustę z grzybami i pogotować aby się składniki przegryzły. Najlepiej zrobić to na jeden dzień wcześniej, wtedy kapusta jest smaczniejsza. Im więcej podgrzewana tym lepsza- jak bigos. W ten sam sposób robię kapustę na wigilię i po prostu część z garnka ubieram do farszu na paszteciki. Kapusta musi być też drobno posiekana, żeby się potem nie ciągnęła przy gryzieniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz